FBI kontrolloi për 9 orë vilën e Trump në Florida, ish-agjenti: Dikush u dha informacione se atje ka dokumente

10/08/2022 13:05

Donald Trump u fotografua duke mbërritur në rezidencën e tij në Manhattan të martën mbrëma, ndërsa një ditë më parë u kontrollua nga FBI shtëpia e tij në Florida.

Agjentët shkuan aq larg sa të kontrollonin edhe veshjet e Melania Trump sipas Daily Mail.

Kontrolli mendohet të jetë për të tërhequr dokumentet që ish-presidenti mori nga Shtëpia e Bardhë kur u largua.

Sipas ligjit, e gjithë korrespondenca dhe dokumentacioni presidencial duhet t’i dorëzohet Arkivit Kombëtar dhe që nga shkurti është bërë e qartë se Trump nuk i është përmbajtur.

Disa dokumente iu kthyen Arkivit Kombëtar në fillim të këtij viti, por mesa duket jo të gjitha, sipas Daily Mail.

Agjentët e FBI-së ishin brenda pronës me 128 dhoma në Florida për nëntë orë të hënën, me 30 agjentë që shkuan në të gjithë zonën prej 3 mijë  metrash katrorë.

Hetuesit kontrolluan edhe dhomën kryesore të gjumit, e njohur si Dhoma e Versajës, të cilën Melania Trump e rinovoi dy vjet më parë, raportoi The New York Post  .

Agjentët kontrolluan gjithashtu një zyrë të veçantë dhe kasafortë, si dhe një dhomë ruajtjeje të mbyllur në bodrum, në të cilën ishin ruajtur 15 kuti kartoni me materiale nga Shtëpia e Bardhë, tha gazeta.

Departamenti i Drejtësisë nuk ka komentuar mbi kontrollin, për të cilën analistët thanë se do të duhej të miratohej në nivelin më të lartë.

Avokatët e Trump, të udhëhequr nga Evan Corcoran, po “bashkëpunonin plotësisht” me autoritetet federale për të rregulluar kthimin e dokumenteve, me procesin që filloi në maj 2021 kur u vu re se disa të dhëna mungonin.

Në janar të vitit 2022, disa nga dokumentet u kthyen dhe në shkurt të këtij viti lajmi u bë publik.

Në fillim të qershorit, katër zyrtarë të lartë të DD-së udhëtuan në Mar-a-Lago për të folur me avokatët e ish-presidentit rreth dokumenteve.

Ekipi i Trump u tregoi zyrtarëve të qeverisë se ku po ruante dokumentet Trump, në një dhomë në bodrum. Hetuesit thuhet se vunë re se disa nga dosjet atje ishin të shënuara si të klasifikuara, të aksesueshme vetëm për personat e autorizuar.

Në një moment, vetë ish-presidenti thuhet se u ndal për t’u përshëndetur dhe ‘të bisedojë’ përpara se të largohej përsëri, raportoi CNN.

Është e paqartë se çfarë ndodhi midis qershorit dhe kësaj jave për ta bërë FBI-në të vendosë të kërkojë me forcë dokumentet.

Por një ish-agjent i FBI-së tha për DailyMail.com se bastisja e së hënës ka të ngjarë të jetë shkaktuar nga informacione të reja nga një ‘informator’ dhe një prishje në bashkëpunimin midis agjencisë dhe ish-presidentit.

Agjenti Special i FBI në pension Michael Tabman, i cili i shërbeu agjencisë për 24 vjet, tha se një bastisje e këtij niveli ndjeshmërie do të duhej të miratohej nga Prokurori i Përgjithshëm Merrick Garland.

“Unë mendoj se dikush u dha atyre informacione që tregonin se këto dokumente janë atje” , tha Tabman, duke shtuar dy zbulime “të brendshme”:

“Unë mendoj se kishte informacion të brendshëm”,  tha ai për DailyMail.com.

“Unë besoj se ose dikush u tha atyre diçka ose u gjet ndonjë informacion tjetër, i cili ishte disi përfundimtar në mendjet e tyre se ata duhej të shkonin tani për ta marrë atë ose nuk po e marrin atë.”

Ish-presidenti ishte në Trump Tower në New York City kur FBI bastisi pronën e tij në Florida. Djali i tij Eric Trump tha për Fox News se ai e informoi babanë e tij për kontrollin.

Trump dhe aleatët e tij u përpoqën shpejt ta konsideronin kërkimin si një armë të sistemit të drejtësisë penale dhe një përpjekje të drejtuar nga demokratët për ta penguar atë të fitonte një mandat tjetër në vitin 2024.

Megjithëse Shtëpia e Bardhë  tha se nuk kishte njohuri paraprake dhe drejtori aktual i FBI-së, Christopher Wray u emërua nga Trump pesë vjet më parë.

Zëdhënësja e Departamentit të Drejtësisë, Dena Iverson nuk pranoi të komentojë mbi kontrollin, duke përfshirë nëse Garland e kishte autorizuar personalisht atë.

Zëvendëspresidenti i Trump, Mike Pence, një rival i mundshëm i vitit 2024, tha të martën se ishte i shqetësuar për kontrollin e shtëpisë së Trump.

Ka shumë ligje federale që rregullojnë trajtimin e të dhënave të klasifikuara dhe dokumenteve të ndjeshme qeveritare, duke përfshirë statutet që e bëjnë krim heqjen e një materiali të tillë dhe mbajtjen e tij në një vend të paautorizuar.

Trump ka pohuar më parë se të dhënat presidenciale janë kthyer “në një proces të zakonshëm dhe rutinë”.

Djali i tij Eric tha në Fox News të hënën mbrëma se ai kishte kaluar ditën me babanë e tij dhe se kërkimi ndodhi sepse “Arkivi Kombëtar donte të vërtetonte nëse Donald Trump kishte apo jo ndonjë dokument’.

Vetë Trump, në një postim në mediat sociale të hënën mbrëma, e quajti kërkimin një ‘armatim të Sistemit të Drejtësisë dhe një sulm nga Demokratët e Majtë Radikalë, të cilët dëshpërimisht nuk duan që unë të kandidoj për President në 2024.’

Trump mbajti një qëndrim ndryshe  gjatë fushatës presidenciale të 2016-ës, duke përmendur shpesh një  hetim të FBI-së ndaj kundërshtares së tij demokrate, Hillary.

Sipas Trump, ajo keqpërdorte informacionin e privatizuar  nëpërmjet një serveri privat të postës elektronike që përdorte si Sekretare e Shtetit.

Drejtori i atëhershëm i FBI-së, James Comey, arriti në përfundimin se Wton kishte dërguar dhe marrë informacion të klasifikuar, por FBI nuk rekomandoi akuza penale.

Trump e kritikoi atë vendim, ndërsa agjentët filluan të hetonin nëse fushata e tij kishte bashkëpunuar me Rusinë për të dhënë informacion në zgjedhjet e 2016-ës.

Ai e shkarkoi Comey gjatë atij hetimi, dhe megjithëse e emëroi Wray muaj më vonë, ai e kritikonte vazhdimisht atë gjatë kohës kur ishte president.

Hetimi nuk është e vetmja betejë ligjore me të cilën përballet Trump. Një hetim i veçantë është  ndërmarrë ndaj Trump në lidhje me përpjekjet e tij dhe aleatëve  për të zhbërë rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 që çuan në trazirat e 6 janarit 2021, Kapitol Hill.

Disa ish-zyrtarë të Shtëpisë së Bardhë kanë marrë fletëthirrje nga juria e madhe.

Dhe një prokuror qarku në Georgia, po heton nëse Trump dhe bashkëpunëtorët e tij të ngushtë kërkuan të ndërhynin në zgjedhjet e atij shteti, të cilat u fituan nga demokrati Joe Biden.

Bastisja në shtëpinë e Trump intensifikon hetimin disamujor se si dokumentet e klasifikuara përfunduan në disa kuti të vendosura në Mar-a-Lago në fillim të këtij viti.

Ndodh në mes të një hetimi të veçantë të jurisë së madhe në përpjekjet për të përmbysur rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 dhe shton rrezikun e mundshëm ligjor për Trump, ndërsa ai shtron bazat për një tjetër garë.

Linjat e njohura të betejës, të krijuara gjatë një presidence katërvjeçare nën hijen e hetimeve të FBI-së dhe të Kongresit, morën formë shpejt përsëri pas natës të së hënës.

Top Channel