Biden pothuajse i shëruar nga COVID, mjeku tregon për gjendjen e tij shëndetësore

27/07/2022 08:14

Simptomat e COVID-19 të Presidentit Joe Biden tani janë “pothuajse plotësisht të zgjidhura”, tha Dr. Kevin O’Connor, mjeku i presidentit.

O’Connor tregoi se Biden përfundoi një kurs pesë-ditor të ilaçit antiviral Paxlovid të hënën në mbrëmje, dhe se pulsi, presioni i gjakut, ritmi i frymëmarrjes e temperatura e tij mbeten normale.

Presidenti tani ndihet mjaft mirë për të rifilluar rutinën e ushtrimeve fizike, por ai do të vazhdojë izolimin të martën për të pestën ditë. Biden ka qenë i izoluar në Shtëpinë e Bardhë që kur rezultoi pozitiv me COVID-19 të enjten e kaluar.

Voice of America shkruan se zyrtarët shëndetësorë besojnë se Biden kontraktoi variantin BA.5 të omicron. Dr. Ashish Jha, koordinatori i përgjigjes ndaj koronavirusit të Shtëpisë së Bardhë, tha se varianti BA.5 tani është përgjegjës për 75% deri në 80% të rasteve të COVID-19 në Shtetet e Bashkuara.

Biden, i cili është plotësisht i vaksinuar dhe dyfish i përforcuar, përjetoi simptoma të buta gjatë pesë ditëve të fundit, duke përfshirë “disa kongjestion nazal të mbetur dhe ngjirurit e zërit minimal”.

Ai ka anuluar të gjitha ngjarjet personalisht për këtë javë, por ai do të vazhdojë të marrë pjesë praktikisht në ngjarje derisa të pastrohet nga izolimi.

Zonja e parë Jill Biden dhe zëvendëspresidentja Kamala Harris rezultuan negative të hënën. Jill Biden po banon në shtëpinë e familjes në Delaware ndërsa presidenti është në izolim. Harris u lirua të hënën për të marrë pjesë në një ngjarje në Indiana për abortin.

Top Channel