Video/ Vatër zjarri në Troshan të Lezhës, banorët tentojnë shuarjen me mjete rrethanore

06/07/2022 17:38

Një vatër zjarri është aktivizuar në Fshatin Troshan në disa parcela ullishte dhe misri.

Flaket janë përhapur me shpejtësi nga bimësia e shumtë apo bari i thate, por është favorizuar dhe nga era.

Kanë qenë banorët e zonës ata të cilët janë angazhuar në fikjen e zjarrit me mjete rrethanore ku janë munduar ta vënë nën kontroll të paktën për momentin deri në mbërritjen e zjarrfikëses.

Nuk dihet ende demi i shkaktuar apo nga se është aktivizuar ky zjarr, ndërsa shihet si domosdoshmëri izolimi i flakëve për të mos u përhapur në një zone më të madhe.

Top Channel