Bullgari/ Mbi 10 mijë qytetarë përballë Kuvendit Kombëtar në mbështetje të qeverisë   

22/06/2022 20:00

Më shumë se 10,000 qytetarë janë mbledhur para parlamentit bullgar për të mbështetur qeverinë.

“Bullgaria është sot në një udhëkryq dhe varet nga ne se cilën rrugë do të ndjekim. Ne do të zgjedhim demokracinë apo autoritarizmin, lirinë apo bindjen, guximin apo frikën. Ne duam të jetojmë në një shtet ligjor. Ne duam Lufta kundër korrupsionit të vazhdojë. transparenca, pavarësia politike dhe ekonomike”, thanë organizatorët e protestës.

“Ne nuk duam zgjedhje të reja! Ne nuk duam GERB dhe MRF në pushtet!” thanë protestuesit.

19:40 – Kryetari i larguar i Kuvendit Popullor Nikolla Minçev doli para demonstruesve dhe u prit me duartrokitje.

19:10 – Kabineti i Petkovit ra. Pikërisht në orën 19:10 deputetët votuan votën e mosbesimit të GERB-UDF, e cila përfundoi me 123 vota “pro” (GERB-UDF, MRF, ITN dhe “Vazrazhdane”), 116 “kundër” (PP, BSP. ), DB, si dhe gjashtë secesionistët nga ITN dhe 1 nga MRF) dhe 0 “abstenuan”.

Top Channel