Pentagoni i shqetësuar për armët që dërgohen në Ukrainë! Burim për trafikim, disa prej tyre u shitën në tregun e zi në Shqipëri

19/06/2022 17:00

Armët e furnizuara në Kiev për t’u mbrojtur kundër agresorit rus, mund të përfundojnë në tregun e zi për të ushqyer rrjetet terroriste. Brukseli, Interpoli dhe Pentagoni kanë shprehur shqetësim së fundmi në lidhje me këtë situatë.

Volodymyr Zelensky vazhdon t’u kërkojë vendeve perëndimore armë për të luftuar kundër pushtuesit rus, ndwrsa  dëshirat e tij po plotësohen.

Emmanuel Macron, gjatë një vizite në Kiev të enjten, premtoi gjashtë tanke shtesë të Cezarit, përveç dymbëdhjetë të dërguarve tashmë, raketa antitank, pushkë dhe shumë armë të tjera për të cilat Elysee preferon të ruajë sekretin.

“Ndihma kolosale ushtarake”

Prillin e kaluar, BFMTV hartoi një inventar të shpejt të pajisjeve ushtarake, mbrojtëse dhe sulmuese të dorëzuara në Ukrainëku tregohet se:

Polonia dërgoi drone, raketa lëshuese antitank Javelin, pushkë sulmi Grot, municione, mortaja dhe MANPADS (Sistemet e mbrojtjes ajrore të lëvizshme nga njeriu), raketa tokë-ajër me rreze të shkurtër veprimi.
Sllovakia dërgoi raketa tokë-ajër dhe antitank, si dhe një sistem të mbrojtjes ajrore S-300. Gjermania ka pajisur ushtrinë ukrainase me armë kundërtanke, 500 raketa tokë-ajër Stinger, 2700 raketa Strela, si dhe mitraloza, 100.000 granata, 2.000 mina, 15 bomba kundër bunkerit, etj
Madridi dërgoi 200 ton pajisje: municion, kamionë ushtarakë, mjete speciale të transportit të rëndë dhe 10 automjete të lehta, si dhe një duzinë avionësh me municion dhe armë të lehta.
Për Norvegjinë, njëqind raketa kundërajrore të tipit Mistral dhe rreth 4000 armë antitank M72.
Suedi : 5000 raketa-hedhës të klasit AT-4, 5000 armë shtesë antitank dhe pajisje për pastrimin e minave.
Finlandë: 2,500 pushkë sulmi, 150,000 fishekë dhe 1,500 raketahedhës.
Danimarka: 2700 raketahedhës dhe 88 milionë dollarë për prokurimin e armëve.
Letonia : municione, raketa anti-ajrore Stinger dhe platformat e tyre të lëshimit, dhe dronët.
Lituania: Raketa kundërajrore Stinger, mortaja, pushkë, municione.
Estonia : 227.5 milionë euro ndihmë, duke përfshirë raketat antitank Javelin, Howitzer, mina antitank, armë antitank dhe municione.
Slloveni : qindra kallashnikovë dhe municione.
Dhe Bullgaria, Republika Çeke, Belgjika (5000 pushkë automatike dhe 200 armë antitank), Holanda, Italia, Greqia, Mbretëria e Bashkuar (mijëra raketa antitank), Kanadaja, Japonia, Australia, Turqia, etj. Kontribuesi më i madh në këtë luftë janë Shtetet e Bashkuara. Sisteme kundërajrore Stinger, dhjetëra mijëra raketa antitank, dronë, 7000 pushkë sulmi, 50 milionë fishekë, raketa të drejtuara me lazer, forca të blinduara, sisteme të sigurta komunikimi etj. Dhe gjithçka tjetër që nuk dimë! Për të mos përmendur ndihmën e drejtpërdrejtë ushtarake.

Në total, 44 vende kanë premtuar miliarda dollarë në mbështetje ushtarake për Ukrainën.

“Në një vrimë të zezë”

Ku shkojnë këto armë pasi të dorëzohen në Kiev? Kush i kontrollon ata? Këto pyetje kanë filluar të shqetësojnë Pentagonin. Në një artikull të mirë-dokumentuar, revista Les Crises raporton se “Shtetet e Bashkuara nuk e kanë idenë se ku do të arrijë ndihma e saj ushtarake”, duke pranuar se ajo mund të “bie në duar të rrezikshme” dhe mund të jetë duke nxitur një nga tregtitë më të mëdha të armëve në Evropë të paraluftës. . Pasi në Ukrainë, “armët humbasin në mjegullën e luftës.

Ata “bien në një vrimë të madhe të zezë dhe pothuajse nuk e keni idenë pas një periudhe të shkurtër kohe”, tha një burim amerikan për CNN.

Ka marrëveshje ndërkombëtare për shitjen e armëve. Por ato nuk funksionojnë. Për shembull, prillin e kaluar, njëmbëdhjetë helikopterë rusë Mi-17 u dërguan në Ukrainë nga Pentagoni. Megjithatë, kontrata parashikonte që këta avionë nuk mund të transferoheshin.

“I aftë për të rrëzuar një aeroplan”

“Fluksi i paprecedentë i armëve ngre shqetësime se disa pajisje mund të bien në duart e kundërshtarëve perëndimorë ose të rishfaqen në konflikte të largëta – në vitet në vijim,” ankohen zyrtarët amerikanë në një artikull të Washington Post

Ndër shqetësimet e mëdha të Pentagonit janë raketat famëkeqe Stinger, qw janë në gjendje të rrëzojnë aeroplanë nëse bien në duart e grupeve terroriste

Evropianët janë të vetëdijshëm për rreziqet e rishitjes së armëve. Një diplomat i tha së fundmi IVERIS se Brukseli nuk ka “asnjë garanci se armët do të ndiqen. Disa prej tyre tashmë janë rishitur në tregun e zi dhe ndodhen në Bosnje, Kosovë apo Shqipëri. Kjo nuk është befasuese duke pasur parasysh nivelin e korrupsionit në Ukrainë.

Trafikimi dhe korrupsioni

Ukraina ka qenë e njohur si një qendër për trafikun e armëve që nga rënia e Bashkimit Sovjetik. Në fillim të viteve 1990, ushtria sovjetike la pas një sasi të madhe armësh të vogla dhe të lehta në Ukrainë. Pa asnjë kontroll të aksioneve.
Sipas Small Arms Survey , një organizatë kërkimore me bazë në Gjenevë e cituar nga Washington Post, disa nga 7.1 milionë armët e vogla të grumbulluara nga ushtria ukrainase në 1992 “u devijuan në zonat e konfliktit” dhe është i shqetësuar për “rrezikun e rrjedhjes [ të armëve aktuale] në tregun e zi lokal.”

Interpol, organizata ndërkombëtare e policisë kriminale me bazë në Lion, është gjithashtu e shqetësuar se “disponueshmëria e gjerë e armëve nga konflikti aktual do të çojë në përhapjen e armëve të paligjshme në fazën pas konfliktit”, sipas drejtorit të përgjithshëm të Interpolit.
Grupi për Kërkime dhe Informacion mbi Paqen dhe Sigurinë ( GRIP ) kujton se në vitet 1990, shumë armë ukrainase gjetën rrugën e tyre në duart e talebanëve pakistanezë, në Republikën Demokratike të Kongos dhe në vendet me embargo si Sierra Leone, Liberi. dhe Kroacia. “Lehtësia me të cilën u transferuan ilegalisht sasi të mëdha armësh nënkupton se zyrtarët e lartë, civilë dhe ushtarakë, mbyllnin sytë apo merrnin pjesë drejtpërdrejt në tregtinë e armëve.

Top Channel