Kryengritja e njerëzve të zemëruar të Abadanit për të tretën natë

28/05/2022 20:29

Katër ditë pas shembjes së ndërtesës 10-katëshe të Metropole në Abadan, përveç kryengritjes së popullit të zemëruar të Abadanit, protestat e solidaritetit kundër regjimit me popullin e Abadanit u përhapën në qytete të tjera dhe mijëra dolën në rrugë në Khorramshahr, Shahinshahr, Bandar Abbas dhe Behbahan. Protestuesit brohorisnin: “Khamenei është vrasës, sundimi i tij është i paligjshëm”, “Raisi, turp, lëre vendin të qetë”, “Do të vras ​​kë të vrasë vëllain tim” dhe “Vdekje diktatorit”.

Në Abadan, njerëzit protestuan jashtë bashkisë, duke kërkuar gjykimin e autorëve të tragjedisë së ndërtesës së Metropolit për të tretën natë radhazi mbrëmjen e së enjtes. Ndërtesa 10-katëshe e Metropole u shemb, për shkak të neglizhencës dhe korrupsionit të agjentëve të regjimit, duke lënë të paktën 19 të vrarë dhe dhjetëra të plagosur dhe nën rrënoja. Protestat nisën për shkak të injorimit të paralajmërimeve të mëparshme të ekspertëve nga regjimi, mosveprimit të tij pas incidentit dhe lënies së të gjallëve nën rrënoja. Populli i indinjuar i Abadanit brohoriste: “Vdekje Khamenei”, “Khamenei është një vrasës, sundimi i tij është i paligjshëm”, “Khamenei, turp për ty, lëre vendin të qetë”, “Basiji (agjentë të regjimit represiv), humbisni” “Vdekje parimit të velayat-e faqih (supremacia e një mullahi mbi të gjithë njerëzit) dhe “Vdekje regjimit që mashtron popullin e tij”. Ata gjithashtu bërtitën: “Armiku ynë është këtu. Ata gënjejnë duke thënë se është Amerika, “Unë do të vras, këdo që vrau vëllain tim”, “Ne nuk do të pranojmë poshtërimin” dhe “Mos kini frikë, ne jemi të gjithë bashkë”.

Në solidaritet me popullin e Abadanit, mijëra njerëz në Khorramshahr dolën në rrugë, duke brohoritur, “Abadan, sa të jetojmë, nuk do t’ju lëmë vetëm”, “Raisi, lëre vendin të qetë”. “Popull i Khorramshahrit ngrihuni, vëllai juaj u vra”, “Unë do të vras ​​këdo që do të vrasë vëllanë tim”, “Armët, tanket nuk janë më efektive, mullahët duhet të ikin”, “Vdekje diktatorit”, “Turp për shtetin”, “Njerëzit e Khuzestanit do të vdesin, por nuk do të pranojnë poshtërimin”, “Lëreni Sirinë, mendoni për ne.” Gratë liridashëse të Khorramshahrit luajtën një rol të rëndësishëm në këto demonstrata. Parullat e tyre përfshinin: “Ata (autoritetet e regjimit) u bënë bashkëpunëtorë me hajdutët, duke vrarë kombin”, “Ne do të luftojmë dhe do ta marrim përsëri këtë qytet” dhe “Vdekje Basiji, banditëve të turpshëm”. Banorët e Khorramshahrit talleshin me këngën e fundit propagandistike të regjimit për të lavdëruar Khamenei, duke brohoritur: “Komandant! (ku je?!) qyteti është nën rrënoja.”

Zonja Maryam Rajavi, Presidentja e zgjedhur e Këshillit Kombëtar të Rezistencës së Iranit (NCRI), përshëndeti popullin e Khorramshahr, Bandar Abbas, Behbahan dhe Shahinshahr të cilët janë ngritur në mbështetje të Abadanit dhe protestave të tij dhe tha: Tragjedia në Abadan është një manifestim i sundimit 43-vjeçar të regjimit klerik, i cili i ka sjellë popullit iranian asgjë tjetër veçse krime, korrupsion dhe vjedhje. Thirrja e “Khamenei është një vrasës, sundimi i tij është i paligjshëm”, “Raisi, turp për ty, lëre vendin të qetë” dhe “Unë do të vras ​​këdo që të vrasë vëllanë tim” pasqyron dëshirat e të gjithë iranianëve për të përmbysur mullahët, regjimin ogurzi. Ajo theksoi: Po, armiku i popullit tonë është regjimi plaçkitës klerikal që ka pushtuar atdheun tonë. Zonja Rajavi vlerësoi rolin e grave të guximshme të Khorramshahrit në mbrojtjen e popullit të Abadanit dhe shtoi: Guximi i tyre është një model për të gjitha gratë iraniane.

Natën e kaluar, vendasit e zemëruar në Abadan dogjën një dyqan që i përkiste Hossein Abdolbaqit, pronarit të kompleksit Abadan Metropol, i cili ka ndërtuar burgje në Abadan dhe është anëtar i shtabit të Gardës Revolucionare të Khatam-ol-Anbiya.

Njerëzit në Abadan thërrasin: “Pas vitesh krimi, vdekje Udhëheqësit Suprem!”

Njerëzit në Abadan thërrasin: “Khamenei, turp për ty! Lëreni vendintë qetë!”

Njerëzit në Abadan thërrasin: “Unë do të vras ​​ata që vranë vëllanë tim!”

Njerëzit në Abadan thërrasin: “Vdekje Khamenei!”

Top Channel