Përleshjet në Tiranë/ Tifozët e dhunshëm të përgatitur mirë, çfarë u gjeti policia? Sekuestrohen thika, leva, doreza hekuri…

25/05/2022 11:19

Tifozët e dhunshëm të Romës dhe Feyenoord-it që u përleshën me njëri-tjetrin natën e kaluar në rrugët e Tiranës duket se ishin të përgatitur për dhunë pasi kishin me vete thika, doreza hekuri dhe mjete të tjera.

60 shtetas tifozë problematikë nga të dy skuadrat, nga të cilët 48 shtetas italianë dhe 12 shtetas holandezë, për përfshirje në aktet e dhunshme dhe kundërshtimin e punonjësve të Policisë janë shoqëruar në komisariat, tha në deklaratën për mediet Zv/dr i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit.

Si pasojë e dhunës së ushtruar nga tifozët e të dy skuadrave finaliste, janë plagosur 19 punonjës të Policisë së Shtetit në krye të detyrës, njëri prej të cilëve është plagosur me armë të ftohtë (thikë), të cilëve u është dhënë ndihma e menjëhershme mjekësore, si dhe janë dëmtuar edhe katër automjete shërbimi të Policisë së Shtetit.

Në qendrat spitalore, gjatës natës së shkuar janë drejtuar për ndihmë mjekësore 10 shtetas, nga të cilët 5 shtetas shqiptarë, 3 italianë dhe 2 holandezë, të cilët pasi kanë marrë ndihmën mjekësore janë larguar.

Gjithashtu apelojmë për bizneset në Tiranë, që të mos tregtojnë pije alkoolike në shishe dhe gota qelqi, pasi përbëjnë rrezik të shtuar për shëndetin dhe jetën e qytetarëve në rast përfshirje të konflikteve fizike.

Top Channel