Trafikantët ‘heqin dorë’ nga bananet/ Kokainë brenda qymyrit në Portin e Durrësit, shoqërohet në polici ekuipazhi i anijes

17/05/2022 12:30

53 pako me kokainë janë gjetur sot në një anije qymyri në Portin e Durrësit.

Ndryshe nga herët e tjera, ku kokaina është gjetur në banana, kësaj radhe trafikantët kanë ndryshuar strategjike duke e fshehur sasinë e drogës në qymyr.

Ekuipazhi i anijes në Portin e Durrësit është shoqëruar në polici.

Sipas gazetares së Top Channel, Dorja Bezat, qymyri është porositur nga Kolumbia nga një kompani kromi në Shqipëri emri i së cilës nuk bëhet i ditur për shkak të hetimit.

Kokaina është kapur në hambarin e anijes “Unistream” me flamur të Antigua Barbuda nga Ishujt Karaibe. Ajo ishte e ndarë në 53 pako, në dy çanta, ndërsa kërkimi për sasi të tjera droge vijon ende mes 6500 ton qymyr.

Operacioni është kryernga Task Forca e Durrësit, e cila ka zbuluar kokainën në anijen që sillte qymyr nga Kolumbia.

Rruga që ka ndjekur anija

Itinerari që ka ndjekur anija

Anija “Unistream” është nisur nga porti i Barranquilla në Kolumbi më 26 prill në orën 11:32 dhe ka mbërritur në Portin e Durrësit në 16 maj, një ditë më parë në orën 08:32.  Nuk dihet nëse sasia e drogës kishte si destinacion final Shqipërinë apo porti i Durrësit ishte përdorur si tranzit nga trafikantët.

Skema e transportit të drogës me banane nga vendet e Amerikës Latine drejt Shqipërisë është përsëritur disa herë gjatë viteve të fundit, ku janë kapur sasi të mëdha kokaine.

Vetëm në kontenierët e kompanisë “Alba Exotic Fruit” është kapur pesë  herë kokainë. Hera e fundi që u gjet drogë në këtë port ishte më pesë prill, një kg heroinë.

FOTO GALERI
1/4
Intenerari

Top Channel