Autobusët e evakuimit të Mariupolit përparojnë drejt Zaporizhzhia, 100 gra dhe fëmijë largohen nga qyteti

03/05/2022 11:40

Kolona e autobusëve me të evakuuar nga Mariupoli po përparon drejt Zaporizhzhia, por nuk është ende e qartë nëse të evakuuarit kanë kaluar apo jo në territorin e kontrolluar nga Ukraina.

Në autobusë bëhet me dije të jenë rreth 100 gra dhe fëmijë që kanë kaluar më shumë se 60 ditë në tunele të ngjashme me labirintin nën fabrikën e çelikut Azovstal.

Ajo u ndërtua për t’i bërë ballë një shpërthimi bërthamor dhe kur shpërtheu lufta, shumë civilë përdorën dhomat e mëdha nëntokësore të uzinës si strehë. Ai po përdoret gjithashtu nga një grup luftëtarësh ukrainas të cilët po bëjnë qëndrimin e fundit në vend, edhe pse qyteti rreth tyre ra pas javësh të bombardimeve ruse.

Kombet e Bashkuara dhe Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq filluan një operacion të koordinuar me Ukrainën dhe Rusinë më 29 prill për të nxjerrë gra, fëmijë dhe të moshuar nga fabrika e çelikut. Negociatat po vazhdojnë për lirimin e 200 civilëve të tjerë të bllokuar ende atje. Banorët e Mariupolit u ftuan gjithashtu të bashkoheshin me kolonën nëse mund të arrinin në një pikë takimi.

Mendohet se janë rreth 100,000 civilë që jetojnë ende në qytetin jugor të Ukrainës, tani i pushtuar nga forcat ruse.

 

Top Channel