Ukraina rimerr kontrollin e zonave përreth Kharkivit

02/05/2022 18:41

Forcat ukrainase kanë rimarrë vendbanime të shumta në veri dhe lindje të Kharkivit, qytetit të dytë më të madh të Ukrainës.

Ushtria tha se kishte rimarrë fshatin Ruska Lozova, në veri të qytetit, pavarësisht përkeqësimit të situatës dhe humbjeve të shumta.

Ai tha gjithashtu se kishte marrë kontrollin e fshatit Verkhyna Rohanka në lindje të Kharkivit.

Ukraina ka rimarrë një numër fshatrash në zonë gjatë dy javëve të fundit, duke e bërë më të vështirë për forcat ruse që të nisin sulmet kundër qytetit.

Top Channel