Deputeti ukrainas: Mbi 100 gra dhe fëmijë u shpëtuan nga fabrika e çelikut në Mariupol

02/05/2022 16:34

Mbi 100 gra dhe fëmijë brenda fabrikës së çelikut Azovstal u shpëtuan një ditë më parë, por ka ende shumë civilë të mbetur në këtë zonë, tha një deputet ukrainas.

Duke folur për Sky News, Andrii Osadchuk tha se evakuimi i djeshëm “ishte pak a shumë i suksesshëm”, por autoritetet po punonin ende për të nxjerrë më shumë persona.

“Ende ka shumë civilë brenda fabrikës së çelikut dhe ne ende po bëjmë çmos për t’i nxjerrë jashtë”, tha ai.

Duke folur për mundësinë e evakuimit të trupave ukrainase nga uzina, Osadchuk shtoi: Këta njerëz kanë luftuar për më shumë se dy muaj.

“Duke bërë këtë ata po ndihmojnë shumë njësi të tjera të ushtrisë ukrainase. Për sot besojmë se ata janë të mbuluar nga muret e fabrikës së çelikut. Ata kanë disa burime ushtarake për të vazhduar luftën, kështu që ne shpresojmë se ata do të jenë në gjendje të mbijetojnë derisa ushtria ukrainase të luftojë.  Ky plan, bazuar në njohuritë e mia, është në punë me shtabin e përgjithshëm ukrainas, kështu që ne shpresojmë se do të jemi në gjendje t’i shpëtojmë heronjtë tanë së shpejti”, shtoi ai.

Osadchuk konfirmoi se një përpjekje humanitare për të evakuuar më shumë civilë nga uzina e çelikut nuk ishte realizuar sot.

Autobusët e evakuuimit ende nuk kanë mbërritur në pikën e rëndë dakord sipas Këshillit të qytetit.

Top Channel