Ukrainasit protestojnë, kërkojnë rrugë evakuimi nga Mariupol

30/04/2022 16:40

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur në qendër të Kievit këtë pasdite në shenjë proteste, duke kërkuar që të organizohet një korridor humanitar për civilët e bllokuar në Mariupol.

Qyteti jugor i rrethuar është përballur me bombardime të pamëshirshme nga trupat ruse për javë të tëra, me dhjetëra mijëra njerëz që mendohet se janë në pritje të evakuimit.

Shumica janë pa akses në ujë të rrjedhshëm, ushqim dhe furnizime mjekësore duke rrezikuar kështu edhe të preken nga sëmundje të rënda si kolera, pasi dhjetëra trupa po dekompozohen nën rrënoja.

Top Channel