Ukraina publikon humbjet që ushtria ruse ka pësuar që nga fillimi i luftës

29/04/2022 17:05

Ministria e Mbrojtjes e Ukrainës pretendon se Rusia ka pësuar 23,000 humbje të personelit ushtarak që nga fillimi i luftës.

Deri më tani sipas tyre ushtria ukrainase ka shkatërruar 986 tanke, 2418 mjete luftarake të blinduar, 435 sisteme artilerie, 189 avionë, 8 anije dhe 155 helikopterë.

Sipas BBC, vlerësimet e humbjeve ushtarake ruse ndryshojnë shumë por Moska ka pranuar më parë se ka pësuar humbje të konsiderueshme të trupave gjatë luftës.

Top Channel