Ministria e Shëndetësisë ka informuar mbi situatën e Covid19 në vend për 24 orët e fundit, ku 17 persona kanë rezultuar të infektuar me Covod ndërsa nuk ka pasur asnjë humbje jete.

Bëhet me dije gjithashtu se janë shëruar 23 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,916 që nga fillimi i epidemisë, ndërsa aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe shëndetin e të tjerëve. Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.
Çdo qytetar mbi 12 vjeç, mund të vaksinohet në qendrën shëndetësore ose në pikën më të afërt të vaksinimit të përqëndruar.
MSHMS apelon të gjithë qytetarët e vaksinuar me dy doza, të drejtohen në qendrat shëndetësore ose pikat e vaksinimit të përqëndruar, për t’u vaksinuar me dozën e tretë përforcuese.
Nëse dyshoni se jeni të prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar sa më parë ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.
Ju informojmë për situatën në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 508 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 6 qytetarë, në këto bashki:
2 në Durrës, Patos, 1 në Lushnje, Peqin.
Janë 422 pacientë aktivë me COVID-19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalin COVID3 po marrin trajtim 6 pacientë. Në 24 orët e fundit nuk ka asnjë humbje jete me Sars-Cov2.
Janë shëruar 23 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 270,916 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (25 Prill 2022)

Raste të reja ditore           6
Të shëruar në 24 orë        23
Të shtruar në spitale         6
Humbje jete në 24 orë      0
Testime ditore                 508

Testime totale               1,800,831
Raste pozitive                  274,834
Raste të shëruara            270,916
Raste Aktive                         422
Humbje jete                        3,496

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë            288
Fier                  33
Vlorë               30
Korçë              15
Berat                12
Gjirokastër       11
Durrës              10
Elbasan            7
Kukës               3
Lezhë       3
Dibër         1

Top Channel