Putin emëron komandant të ri për luftën në Ukrainë, qëllimi: Sulmi ndaj Donbasit

10/04/2022 09:42

Presidenti rus Vladimir Putin ka emëruar një gjeneral të ri për të drejtuar luftën në Ukrainë, ndërsa ushtria e tij ndryshoi planet pas dështimit për të marrë Kievin.

CNN raporton se gjenerali i ushtrisë Alexander Dvornikov, komandant i Qarkut Ushtarak Jugor të Rusisë, është emëruar në krye të fushatës ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Një zyrtar evropian i tha CNN se kjo do të thotë se lufta për rusët po shkon keq ndaj ata duhet të bëjnë diçka ndryshe, ndaj paralajmërimet për një sulm të mundshëm në rajonin e Donbasit, duken gjithnjë e më të afërta.

Dvornikov, 60 vjeç, ishte komandanti i parë i operacioneve ushtarake të Rusisë në Siri, pasi Putin dërgoi trupa atje në shtator 2015 për të mbështetur qeverinë e presidentit sirian Bashar al-Assad. Gjatë komandës së Dvornikov në Siri nga shtatori 2015 deri në qershor 2016, avionët rusë mbështetën regjimin e Asadit dhe aleatët e tij ndërsa rrethuan Alepon lindore të kontrolluar nga rebelët, duke bombarduar lagje me popullsi të dendur dhe duke shkaktuar viktima të mëdha civile. Qyteti ra në duart e forcave qeveritare siriane në dhjetor 2016.

Forcat ruse kanë përdorur një qasje të ngjashme të ashpër në pjesë të Ukrainës, duke goditur ndërtesat e banimit në qytetet kryesore dhe duke shkatërruar pjesën më të madhe të qytetit port ukrainas të Mariupolit.

Analistët dhe zyrtarë amerikanë të njohur me vlerësimet e inteligjencës thonë  se gjeneralët rusë kanë për qëllim t’i paraqesin Putinit një përparim të prekshëm në fushën e betejës përpara Ditës së Fitores më 9 maj, kur Rusia vëzhgon humbjen e Gjermanisë naziste dhe tradicionalisht kujton ngjarjen me një paradë në Moskë në Sheshin e Kuq.

Top Channel