Tjetër sulm me armë në Tel Aviv, të paktën dy të vdekur

08/04/2022 10:06

Të paktën dy persona kanë humbur jetën dhe tetë të tjerë janë plagosur, pas një sulmi të armatosur në qendër të Tel Avivit, në Izrael.

Ky është sulmi i katërt i këtij lloji në pak më shumë se dy javë, i fundit fundit në valën më vdekjeprurëse të terrorizmit në Izrael që nga viti 2016.

Disa nga të shtënat raportohet se kanë ndodhur në rrugën Dizengoff, një nga rrugët më të frekuentuara të qytetit.

Mjekët thanë se të shtënat ndodhën rreth orës 21:00, në natën e fundit të javës së punës izraelite, jashtë një lokali të mbushur me njerëz që shijonin fillimin e fundjavës.

Pothuajse tre orë më vonë, policia dhe ushtria ende nuk e kishin gjetur sulmuesin apo sulmuesit dhe policia udhëzoi banorët të qëndronin në shtëpi.

Zhdukja e sulmuesit shkaktoi një “gjueti” në zemër të qytetit më kozmopolit të Izraelit. Ushtarët me pajisje të plota luftarake vrapuan nëpër qendër të qytetit në kërkim të sulmuesit, shumë prej tyre të filmuar drejtpërdrejt nga gazetarët që vrapuan pranë tyre.

Të shtënat ishin sulmi i katërt vdekjeprurës në Izrael në më pak se tre javë dhe e çuan numrin total të të vdekurve që nga 22 marsi në 13. Sulmi rriti frikën për një rritje edhe më intensive gjatë 10 ditëve të ardhshme, kur konvergjenca e rrallë e Ramazanit, Pashka dhe Pashkët pritet të rrisin më tej tensionet midis izraelitëve dhe palestinezëve.

Top Channel