Ukraina: Beteja për Donbasin do të jetë si Lufta e Dytë Botërore

07/04/2022 18:41

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba, i krahasoi luftimet e zhvilluara në rajonin e Donbasit me Luftën e Dytë Botërore.

Teksa foli në një konferencë për shtyp në selinë e NATO-s në Bruksel, ai tha se situata po vështorësoohet.

“Kjo do t’ju kujtojë Luftën e Dytë Botërore, me operacione të mëdha, përfshirjen e mijëra tankeve, automjeteve të blinduara, avionëve, artilerisë.”

Donbasi është zona e vjetër e Ukrainës që njohet për prodhimin e qymyrit dhe hekurit.

Top Channel