“Është një tragjedi e madhe për ne”/ Kremlini pranon humbjet nga lufta

07/04/2022 20:16

Rusia ka pësuar “humbje të konsiderueshme të trupave”, kështu pranoi për të parën herë që kur ka nisur lufta zëdhënësi i Presidentit Vladimir Putin.

Dmitry Peskov u pyet në Sky News nëse lufta kishte qenë një disfatë për ta , duke pasur parasysh se Rusia ishte tërhequr nga kryeqyteti Kiev, ka humbur mijëra trupa dhe se Presidenti Volodymyr Zelensky ishte ende në pushtet.

Në tentativë për të mos i pranuar këto si dështim, Peskov tha: “Po, ne kemi humbje të konsiderueshme trupash dhe kjo është një tragjedi e madhe për ne”.

Ai më pas shtoi se tërheqja nga rajoni i Kievit dhe qyteti verior i Chernihiv ishte një “akt i vullnetit të mirë” për të ulur tensionin gjatë bisedimeve të paqes.

Gjatë intervistës Peskov përsëriti arsyet e Rusisë për atë që e përshkruan si një “operacion special ushtarak”, duke thënë se Ukraina ishte bërë “anti-ruse” dhe Rusia ishte nervoze pasi NATO “kishte filluar të lëvizte drejt kufijve të tyre”.

Rusia ka thënë më parë se 1351 ushtarë janë vrarë.

Numri i plotë i të vdekurve nuk dihet, por një zyrtar i NATO-s është cituar në mediat amerikane të ketë thënë se numri i viktimave ruse është midis 7,000 deri në 15,000 të vrarë.

Top Channel