Vrasja në Greqi/ Psikologia zbulon bisedat me Caroline, ja çfarë i tha fshehurazi Babis

05/04/2022 22:18

Pak ditë para se të nisë gjyqi për pilotin grek Babis Anagnostopoulos, i cili akuzohet për vrasjen e gruas së tij Caroline Krauts, ka thyer heshtjen psikologia Eleni Mylonopoulou. Çifti shkonte për vizita para krimit makabër, ndaj konsiderohet si dëshmitare kyç pasi zbulon aspekte të panjohura të ngjarjes së rëndë.

Në kohën kur Babis po përpiqej të largonte akuzat e vrasjes nga vetja, kërcënonte psikologen që të mos fliste. Në intervistën për “Protothema”, Mylonopoulou ngre pikëpyetjen se si do të guxojë Babis ta shikojë në sy pas të gjithë ngjarjes.

“Do ta shikoj në sy, por a do të guxojë ai të më shikojë mua? Gjithçka që dua që ai të përgjigjet është pse dhe me çfarë të drejte”, tha psikologia.

Pyetje: Kur i keni takuar?

Mylonopoulou: Më 17 nëntor 2020 erdhën për herë të parë dhe seancat përfunduan në fund të janarit. Që në vizitën e parë u duk se çifti kishte një marrëdhënie jo të shëndetshme. Sepse kur erdhën të dy, Anagnostopoulos mori fjalën për të shpjeguar qëllimin e vizitës, ndërsa Caroline nuk fliste fare.  Anagnostopoulos po përpiqej të më bindte se sa i lumtur ishte dhe se problemi i vetëm ishte depresioni nga lindja. Më tregoi foto nga dasma, më tregoi se si u njohën, një përrallë. Ai u përpoq të më fuste në flluskën në të cilën kishte futur edhe Caroline.

Kur i thashë të na linte vetëm për të parë se çfarë donte të më thoshte Caroline, fjalët e saj të para ishin: “Dua të largohem nga shtëpia. Unë nuk e dua atë, dua të marr fëmijën tim dhe të iki. Unë jam duke kërkuar për një shtëpi”. Kur e pyeta për arsyen tha: “Sepse dua të shkoj në një shkollë pastiçerie.: Ndërsa kur e pyeta se kush do t’ju ndihmojë financiarisht, tha: “Më dërgon mami, por tani Babis ma merr atë që më dërgon. Kur të iki, do t’i marr”. Kur e pyeta pse nuk ia tregon situatën nënës, tha: “Sepse nuk dua t’i them asaj, nuk dua ta vendos në këtë situatë.”

Pyetje: Pse i ndërprenë seancat?

Mylonopoulou:Caroline kishte filluar të më hapej shumë dhe të më tregonte çështje shumë delikate personale. Pikërisht atëherë papritmas mora një mesazh se do të ndalonim seancat.

Pyetje: Çfarë bëri ai?

Mylonopoulou:Nuk e pranoi kurrë. Ai më tha se ishte dëshira e Caroline. Kishte diçka të çuditshme në këtë çift: Unë kurrë nuk mund të kontaktoja drejtpërdrejt me Caroline. Ai nuk u përgjigj kurrë në telefon. As Caroline as Babis. Një ditë, një orë pasi e telefonova, më mori vetë Babis.

Pyetje: Dhe çfarë të tha?

Se Caroline nuk e donte atë. Se nuk kishin më lidhje me njëri-tjetrin. Dhe kjo ishte e vërtetë, sepse e kisha dëgjuar nga Caroline. Megjithatë Carolinë më kishte thënë se flinin bashkë, se i mbështetej në gjoks kur shtrihej. Dhe për t’i qetësuar gjërat, i thashë: Qetësohu, ti je 32 vjeç, ajo është 20, duhet të bësh një hap prapa dhe të tregosh mirëkuptim . Madje aty e pyeta: “Pse e shtyve kaq shumë pas abortit që të mbetej sërish shtatzënë?”. Nuk mora asnjë përgjigje.

Pyetje: Pse mendon se e bëri?

Mylonopoulou: Një mashkull që dëshiron gjithmonë të manipulojë partneren e tij krijon gjithmonë angazhime. Ajo ishte e izoluar, nuk kishte para dhe Babis e mbante pas vetes me pretekstin se “kishte përgjegjësinë e fëmijës ”.

Kur Caroline fillon të më thotë se nuk e do më Babin, se dëshiron të marrë fëmijën e saj dhe të largohet, se kjo e mërzit dhe ia vështirëson jetën, ajo izolohet, nëse dëshiron të dalë me një mikeshë, duhet të shkonte edhe Babis. Caroline kishte arritur në pikën që më thoshte: “Unë u dashurova me të, por tani e urrej. Unë jam i dashuruar me fytyrën, me pamjen, por e urrej njeriun, karakterin e tij. E urrej njeriun me të cilin jetoj.”

Pyetje: Kishte frikë nga Babis?

Mylonopoulou: Në fund po. Më tha në janar. Deri atëherë nuk kishte thënë asgjë. Seancat vazhduan dhe çdo herë Caroline hapej edhe më shumë. Kështu filloi të thoshte disa gjëra për punën e Babis.

Ai filloi punë edhe të dielave. Të dielën që do ta kalonin bashkë dhe ai do ta ndihmonte për fëmijën dhe u largua sepse kishte klientë që do t’i çonin diku. Kur ma tha këtë, u habita. Por Caroline ishte vajzë pa përvojë, e ndjeshme dhe e ndershme.  Ai kishte vendosur një gjurmues në iPhone-in e saj për të ditur në çdo moment se ku ndodhej. Por kurrë nuk mund të flisja në telefon me Caroline.

Në një prej seancave i thashë: “Një shtëpi nuk krijon marrëdhënie. Ju thjesht po e zgjatni torturën tuaj. ” Duhet të flasësh me nënën tënde. ” Kur erdhën sërish të dy, Caroline nuk foli, ndërsa Babis më tha që do të tentonin sërish të ishin bashkë. Javën tjetër erdhi Caroline dhe më tregoi se prindërit do i jepnin 55 mijë euro, ndërsa prindërit e tij 25-30 mijë euro për të marrë shtëpi. Diskutimet nisën sepse mamaja i dha më shumë para Caroline, por ajo nuk mori asnjë qindarkë.

Pyetje: Dhe seancat u ndalën me një mesazh?

Mylonopoulou: Po.  Gjatë gjithë seancave, kur Caroline më fliste, ajo më pyeste: “A po na dëgjon?” Në janar më konfirmoi se kishte frikë. “Nuk dua që ai të na dëgjojë”, thoshte Caroline. E kisha pyetur shumë herë nëse kishte ndonjë sjellje abuzive. Nëse e kishte vënë në pranga apo e kishte dhunuar fizikisht. Nuk ma kishte përmendur kurrë një gjë të tillë. Në seancën e fundit, megjithatë, Caroline ishte shumë e frikësuar, unë u përpoqa ta bind atë të fliste me nënën e saj, ajo nuk pranoi.

Më pas, i thashë të kërkonte këshillën e një avokati, në fakt i dhashë numrin e avokates time Stamatias Markou. E dija që Markou trajtonte pa pagesë rastet e grave të dhunuara. Fatkeqësisht, ajo nuk e mori kurrë atë.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel