Diplomatët kryesorë të Bashkimit Evropian do të takohen me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky në Kiev këtë javë, raportoi Eric Mamer, zëdhënësit kryesor i Komisionit Evropian.

“Presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, dhe shefi i çështjeve të jashtme të BE-së, Josep Borrell, do të takohen me Zelenskyn përpara ngjarjes premtuese “Ngrihuni për Ukrainën” të shtunën në Varshavë”, tha zëdhënësi Eric Mamer.

Javën e kaluar, Roberta Metsola , udhëtoi për t’u takuar me Zelenskyn dhe iu drejtua një seance speciale të parlamentit ukrainas.

Vizita e saj u mirëprit nga lideri ukrainas, i cili në një fjalim të postuar në rrjetet sociale, e quajti atë një “moment të rëndësishëm” për vendin.

Muajin e kaluar, kryeministrat e Polonisë, Republikës Çeke dhe Sllovenisë udhëtuan për në Kiev.

Top Channel