Nis mbledhja e Këshillit të Sigurimit të OKB-së, anëtarët dënojnë ashpër luftën. Rusia ka ankesa

05/04/2022 16:37

Ka nisur mbledhja e Këshillit të Sigurimit të Kombeve të Bashkuara, ku po diskutohet lufta në Ukrainë.

Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së, Antonio Guterres tha në nisje të mbledhjes: “Lufta në Ukrainë është një nga sfidat më të mëdha ndonjëherë për rendin ndërkombëtar dhe arkitekturën e paqes globale të bazuar në Kartën e Kombeve të Bashkuara për shkak të natyrës, intensitetit dhe pasojave të saj.

Ai shtoi se është detyra e tij të tërheqë vëmendjen e këshillit ndaj pasojave të rënda të luftës në Ukrainë në ekonominë globale.

Rosemary DiCarlo, Nënsekretarja e Përgjithshme e OKB-së për Çështjet Politike dhe Ndërtuese të Paqes, e quajti të turpshme luftën e Rusisë.

Shkatërrimi i shkaktuar në Mariupol dhe qytete të tjera të Ukrainës është një nga shenjat e turpshme të kësaj lufte të pakuptimtë. Tmerri u thellua gjatë fundjavës së kaluar pasi u shfaqën imazhe tronditëse të civilëve të vdekur, disa me duar të lidhura, të shtrirë në rrugët e Bucha, qytet. afër Kievit, më parë të mbajtur nga forcat ruse,” tha ajo.

Nga ana tjetër, ambasadori i Rusisë përsëriti ankesat kundër Britanisë së Madhe, e cila aktualisht mban presidencën e Këshillit të Sigurimit të OKB-së. Rusia thotë se është e zemëruar që kërkesa e saj për të mbajtur një takim dje u refuzua.

Presidenti ukrainas Volodymr Zelensky do të mbajë një fjalim virtualisht pas rreth 30 minutash. Kjo do të jetë hera e parë që ai i drejtohet këshillit që kur Rusia pushtoi vendin e tij në fund të shkurtit.

Top Channel