Ferit Hoxha fjalim në OKB: Shqipëria mbështet Ukrainën, Rusia të dalë para përgjegjësisë

05/04/2022 17:44

I dërguari i përhershëm i Shqipërisë në Organizatën e Kombeve të Bashkuara, Ferit Hoxha, në fjalën e tij në Këshillin e Sigurimit këtë të martë dënoi pushtimin rus në Ukrainë.

Në fjalimin e tij, Hoxha tha se Shqipëria mbështet presidentin Volodymir Zelensky dhe popullin ukrainas. Ai tha se Rusia nuk mundet ta marrë dot Ukrainën dhe Kievi doli më i fortë sësa Putini e parashikoi.  Hoxha tha se Rusia ka ngecur, por nuk i ka ndalur bombarimet.

Ferit Hoxha: Dua t’ju përgëzoj zoti Zelensky dhe gjithë popullin ukrainas për rezistencën heroike që po e admiron e gjithë bota.  Ju keni botën në anën tuaj, sepse ajo është ana e së djathtës, e së djathtës të drejtë dhe të fitores. Ky është takimi i 14-të i Këshillit për Ukrainën që nga 31 janari, gjatë luftës sëagresioni ka hyrë në muajin e dytë. Le të përcaktojmë disa fakte bazë por domethënëse: Rusia ka ngecur dhe perandorake e saj, ëndrrat nuk janë askund, marrja e Ukrainës më në fund doli e pamundur, Kievi ishte shumë i vështirë të mposhtej. Ushtria ruse është në rrëmujë por nuk i ka ndalur granatimet dhe bombardimet. Shqetësuese është ajo që Rusia po lë pas, tmerre të papërshkrueshme, imazhe tronditëse në zonat ku ajo është tërhequr. Kush do ta besonte se Rusia pushtoi Ukrainën thjesht për të mbrojtur civilët, ndërsa Ukraina është si në skenat e filmave horror? Ju mund t’i mbyllni gojën mediave tuaja, por ju nuk mund të mohoni imazhet satelitore, nuk mund të verboni gazetarët e pavarur dhe të drejtat e njeriut. Këto janë fakte, prova të vështira dhe të pështira të mizorive të kryera, fytyra e shëmtuar e kësaj çmendurie. Krime të tilla, të dokumentuara dhe të verifikuara duhet të venë para përgjegjësisë Rusinë.  Kryeministri Rama i quajti këto krime një dhimbje të tmerrshme dhe një turp të tmerrshëm. Rusia ka një detyrim ligjor ndërkombëtar për t’iu përmbajtur ligjit ndërkombëtar humanitar, ligjet e luftës, duke përfshirë Konventat e Gjenevës të vitit 1949. Por, për fat të keq, Rusia ka bërë një zgjedhje tjetër, të mos respektojë asnjë prej saj.

Top Channel