Pagesa e gazit me rubla, Gjermania dhe Franca reduktojnë furnizimin nga Rusia

31/03/2022 16:52

Ministri Francez i ekonomisë Bruno Le Maire ka bërë me dije ditën e sotme se Franca dhe Gjermania po përgatiten për një reduktim të furnizimit të gazit.

Këtë gjë ai e deklaroi pasi presidenti i Rusisë Vladimir Putin tha se te gjitha vendet të cilat nuk janë ‘miqesore’ me Rusinë, duhet ta paguajnë gazin në rubla.

“Nesër mund të ketë një situatë në të cilën… nuk ka më gaz rus. Na takon ne të përgatitemi për këta skenarë dhe ne po përgatitemi,” tha Bruno Le Maire pas bisedimeve në Berlin me homologun e tij gjerman Robert Habeck.

Top Channel