Tjetër sulm në Mariupol, bombardohet ndërtesa e Kryqit të Kuq

30/03/2022 17:59

Magazina e Kryqit të Kuq në Mariupol është sulmuar dy herë pasditen e sotme, siç konfirmojnë Imazhet satelitore nga Maxar Technologies.

Zëdhënësi i Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq tha për CNN se nuk kanë akoma informacione nëse ka viktima dhe se sa është numri i tyre

Ndërkohë, Komisionerja e Parlamentit të Ukrainës për të drejtat e njeriut, Liudmyla Denisova i ka bërë thirrje komunitetit botëror të dënojë bombardimin e ndërtesës duke thënë se ky është një tjetër krim lufte i ushtrisë në përputhje me Statutin e Romës të Gjykatës Ndërkombëtare Penale dhe një shkelje e rëndë e Konventave të Gjenevës të vitit 1949.

Top Channel