Papa Françesku bekon ambulancën dhe e nis në Lviv të Ukrainës

26/03/2022 17:38
Pope Francis blesses an ambulance en route to Lviv, Ukraine. (Vatican Media)

Papa Françesku ka dhuruar një ambulancë për në qytetin perëndimor të Ukrainës, Lviv, të cilën e bekoi para se ta niste në frontin e luftës.

Teksa foli këtë të shtunë në Qendrën Italiane të Grave në Romë, Papa Françesku fajësoi luftën, të cilën e quajti të “turpshme”.

Ai kritikoi vendet vendeve për rritjen e shpenzimeve ushtarake ndërsa sulmin rus ndaj Ukrainës.

Të mërkurën, presidenti ukrainas Volodymyr Zelsenky i bëri thirrje Papës për të vizituar vendin, duke e falënderuar për “pozitën e tij të qartë dhe të fortë kundër luftës”.

Top Channel