Biden do t’i bëjë thirrje ‘botës së lirë’ të qëndrojë kundër Putinit

26/03/2022 08:55

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden, do të argumentojë në një fjalim në Poloni të shtunën se “bota e lirë” kundërshton pushtimin rus të Ukrainës dhe se ka unitet midis ekonomive kryesore për nevojën për të ndaluar Vladimir Putinin, tha Shtëpia e Bardhë.

Pas tre ditësh takime urgjente me aleatët e G7-tës, Këshillin Evropian dhe NATO-n, si dhe një vizite te trupat amerikane në Poloni, Biden do të takohet me presidentin polak, Andrzej Duda.

Në atë që zyrtarët amerikanë e quajnë një adresim të rëndësishëm në Poloni, Biden do të japë komente mbi “përpjekjet e bashkuara të botës së lirë për të mbështetur popullin e Ukrainës, për të mbajtur Rusinë përgjegjëse për luftën e saj brutale dhe për të mbrojtur një të ardhme që ka rrënjët në demokraci”, tha Shtëpia e Bardhë në një deklaratë.

Uashingtoni, duke kërkuar të shmangte një konflikt të drejtpërdrejtë me Rusinë, hodhi poshtë një ofertë të papritur nga Polonia për të transferuar avionë luftarakë MiG-29 të prodhimit rus në një bazë amerikane në Gjermani për t’u përdorur për të furnizuar forcat ajrore të Ukrainës.

Tani, Polonia dëshiron të përshpejtojë blerjen e raketave Patriot të prodhuara nga SHBA, avionëve luftarakë F35 dhe tankeve për sigurinë e saj dhe të kërkojë siguri për angazhimet e NATO-s për të mbrojtur anëtarët e saj.

“Mbi të gjitha, ne duam garancinë e palëkundur që Shtetet e Bashkuara japin në kuadër të aleancës”, tha të premten kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare, Pawel Soloch.

“Sidomos këtu, ndaj Polonisë dhe vendeve të rajonit. Nëse do të kishte një sulm ndaj Polonisë, SHBA-ja do ta mbronte Poloninë”, tha ai.

Top Channel