Orban injoron Zelenskyn: Nuk ka sanksione për Rusinë dhe as armë për Ukrainën, kundër interesave të Hungarisë

25/03/2022 18:10

Kryeministri hungarez Viktor Orban ka hedhur poshtë thirrjen e presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky për armë dhe sanksione më të ashpra kundër Rusisë, duke thënë se kjo është “kundër interesave të Hungarisë”.

Hungaria dëshiron të qëndrojë jashtë kësaj lufte, kështu që nuk do të lejojë transferimin e armëve dhe armëve në Ukrainë,” tha zëdhënësi i qeverisë hungareze Zoltan Kovacs.

Orban thotë se pakica etnike-hungareze në perëndim të Ukrainës do të kërcënohej nëse Hungaria dërgonte armë në Kiev.

Hungaria, një anëtare e BE-së dhe NATO-s, ka refuzuar të dërgojë ndihmë ushtarake në Kiev, ose të lejojë të kalojë atë në territorin e saj.

Megjithatë, ajo ka lejuar më shumë se gjysmë milioni refugjatë ukrainas të hyjnë në territorin e saj.

Orban, ka zhvilluar lidhje të ngushta me presidentin rus Vladimir Putin vitet e fundit.
Zelensky në fjalimin drejtuar liderëve të BE-së të enjten i kërkoi Orbanit edhe që të ndërpresë lidhjet e biznesit me Rusinë.

“Dëgjo, Viktor, a e di se çfarë po ndodh në Mariupol? Duhet të vendosni njëherë e mirë me kë jeni” tha Zelensky, për qytetin port të rrethuar juglindor të Ukrainës.

Top Channel