Ukraina: 121 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus

24/03/2022 21:05

Parlamenti ukrainas pretendon se më shumë se 4,300 shtëpi kanë mbetur të shkatërruara dhe mbi 100 fëmijë janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus.

Në një postim në kanalin e tij zyrtar Telegram, thuhet se 6.5 milionë ukrainas kanë lënë shtëpitë e tyre.

Parlamenti tha gjithashtu se mijëra njerëz janë vrarë, përfshirë 121 fëmijë.

Në vlerësimin e saj të fundit, Kombet e Bashkuara thanë se më shumë se 3.5 milionë refugjatë janë larguar nga Ukraina.

Top Channel