Zelensky bën thirrje për bojkot të naftës ruse

07/03/2022 14:07

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky në konferencën e tij ditore ka bërë thirrje për më shumë sanksione kundër Rusisë.

Ai tha se pushtimi i vazhdueshëm i forcave ruse në ukrainë tregon se Rusia nuk ka braktisur planet e saj kundër Ukrainës.

Ndërsa tha se është nevoja për një paketë të re sanksionesh për Rusinë,  Zelensky kërkoi bojkot të eksporteve ruse, në veçanti refuzimin e naftës dhe produkteve të naftës nga Rusia.

 

Top Channel