Ukraina merr rreth 20 mijë raketa nga SHBA dhe vendet e NATO-s

07/03/2022 12:45

Shtetet e Bashkuara dhe anëtarët e tjerë të NATO-s i kanë dërguar Ukrainës deri më tani 17,000 raketa antitank dhe 2 mijë raketa anti-ajrore, tha një zyrtar i lartë amerikan për CNN.

Një paketë prej 350 milionë dollarësh të ndihmës për sigurinë amerikane tashmë është dorëzuar në Ukrainë, sipas zyrtarit, vetëm një javë pasi u miratua zyrtarisht nga Shtëpia e Bardhë.

Me nisjen e pushtimit rus, 14 vende kanë dërguar ndihmë sigurie në Ukrainë.

Top Channel