Vritet negociatori tradhtar/ Qëllohet nga oficerët e Shërbimit  të Sigurisë së Ukrainës

05/03/2022 13:28

Një prej negociatorëve  ukrainas në bisedimet me rusët është vrarë nga Shërbimi i Sigurimit pasi dyshohet se tradhtoi vendin duke komunikuar me Rusinë.

Sipas burimeve të Ukrainska Pravda, Denys Kireev anëtar i delegacionit negociues ukrainas që u takua me Rusinë në bjellorusi, u qëllua për vdekje nga oficerët e Shërbimit të Sigurimit të Ukrainës.

Denys Kireev u vra gjatë një përpjekjeje për ta arrestuar nën akuzën për tradhti.

Ndërkohë Valdimir Putin i tha kancelarit gjerman Olaf Scholz të premten se një raund i tretë i bisedimeve ishte planifikuar për këtë fundjavë.

Por ministri  i jashtëm Lavrov mesditën e së shtunës deklaroi se ende nuk është caktuar data. Ai akuzon presidentin ukrainas se po përpiqet të fusë në luftë Rusinë me NATO-n.  Dy raundet e mëparshme janë mbajtur në Bjellorusi, pa rezultat.

Ditën e hënë gjithashtu pritet të mblidhet Këshilli i Sigurimit i OKB-së për të diskutuar krizën humanitare në Ukrainë me kërkesë nga Shtetet e Bashkuara dhe Shqipëria.

 

 

Top Channel