Zyrtari i BE: Unioni e do Ukrainën shtet anëtar sa më parë!

04/03/2022 15:53

Bashkimi Evropian dëshiron që Ukraina të bëhet një shtet anëtar sa më shpejt të jetë e mundur, u tha gazetarëve komisioneri Maros Sefcovic këtë të premte.

Pas një takimi me ministrat, komisioneri tha se për momentin, blloku duhet të fokusohet në masat e shpejta për luftën në Ukrainë.

Është koha për të sinjalizuar se populli ukrainas është një nga popujt evropianë dhe ne duam që ata të hyjnë sa më shpejt të jetë e mundur”, tha ai.

Unë mendoj se ajo që  është më e rëndësishmja tani është të ndihmojmë Ukrainën në luftë”, shtoi komisioneri.

Top Channel