Çmimi i naftës thyen rekord në SHBA, rritet me 7% për herë të parë pas 7 vitesh

01/03/2022 17:07

Çmimi i naftës në SHBA u rrit me 7% këtë të martë, duke shkuar në 102 dollarë për fuci, për herë të parë në më shumë se shtatë vite.

Edhe pse zyrtarët e energjisë në  mbarë botën janë afër një marrëveshjeje  për lirimin e rezervave të naftës emergjente, çmimet e naftës po rriten ndjeshëm.

CNN shkruan se nafta e papërpunuar amerikane u rrit me 6% dhe  arriti në 102 dollarë për fuçi për herë të parë që nga korriku i vitit 2014.

Nafta e papërpunuar Brent u rrit me rreth 7%, mbi 100 dollarë për fuçi të hënën për herë të parë që nga viti 2014.

Top Channel