Skuadra që ‘gjuan’ sabotuesit rus/ Ministri ukrainas tregon detajet: Kemi 100 grupe aktive

28/02/2022 18:37

Ministri i Brendshëm ukrainas Denys Monastyrskyy në një deklaratë për BBC, i pyetur nëse vendi po përgatitej për një sulm më të fuqishëm rus në Ukrainë, duke përfshirë Kievin dhe qytetet e tjera, ai tha:

“Presidenti çdo ditë më pyet, çdo ditë ne bashkërendojmë përpjekjet tona për situatën dhe atë që po ndodh dhe çdo ditë përgjigjemi se situata është serioze, por stabile.

“Po, me të vërtetë, armiku çdo ditë dërgon gjithnjë e më shumë forca. Por forcat tona të armatosura po shkatërrojnë gjithçka që mbërrin në Kiev. Kyiv mbetet vendi i goditjes kryesore … Unë e kuptoj se çdo ditë ne po përgatitemi për çdo skenar, përfshirë në Kiev. Ai përfshin mbrojtjen territoriale, forcat e armatosura, Gardën Kombëtare, policinë kombëtare, shërbimin e sigurisë dhe Drejtorinë e Inteligjencës Ushtarake të Ministrisë së Mbrojtjes”, tha ai.

Ministri tha më tej se ata kanë në terren grupe të caktuara që gjejnë dhe kapin sabotuesit.

“Ne po krijojmë grupe të lëvizshme për të kërkuar dhe për të kapur diversantët, sabotuesit. Ne kemi deri në 100 grupe të tilla aktive në Kiev, në varësi të orës së ditës. Ju mund të dëgjoni të shtëna armësh në qytet [ndërsa ata veprojnë]. Shumë njerëz janë kapur, specialistët tanë janë duke punuar”, tha ai.

Top Channel