Thyen masën e sigurisë “arrest në shtëpi” për të shmangur burgimin, vihen në pranga dy persona në Mat

27/02/2022 11:16

Dy persona janë vënë në pranga ditën e sotme në Mat, pasi thyen masën e sigurisë “arrest në shtëpi”, për të shmangur arrestimin me burg.

Policia bën me dije se në pranga kanë rënë A. K., dhe G. K., të cilëve Gjykata e Apelit në Tiranë i ka ndryshuar masat e sigurisë nga “Arrest në shtëpi” në “Arrest në burg”, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Ata janë larguar nga banesa gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e policisë për ekzekutimin e ndryshimit të masës.  Arrestimi i tyre u bë në kuadër të operacionit “Kepi i Vozajve”, për kapjen e personave të shpallur në kërkim.

Njoftimi i policisë:

Vijon operacioni policor i koduar “Kepi i Vozajve” për kapjen e personave të shpallur në kërkim në kuadër të këtij operacioni.

Thyejnë masën e sigurisë “Arrest në shtëpi” , për t’u shmangur ekzekutimit të masës së sigurisë “Arrest në burg”,  ndryshuar me vendim të Gjykatës së Apelit Tiranë , kapen e vihen në pranga dy persona.

 Shërbimet e Komisariatit të Policisë Mat, në vijim të punës për kapjen e personave të shpallur në kërkim dhe vënien e tyra para organeve ligjzbatuese, lokalizuan vendndodhjen e dy prej tyre dhe ekzekutuan masat e sigurisë të lëshuara nga Gjykata e Apelit Tiranë, e cila pas hetimeve të thelluara në kuadër të operacionit “Kepi i Vozajve”, ka vendosur  ndryshimin e  masave të  sigurisë për shtetasit A. K., dhe G. K., nga “Arrest në shtëpi” në “Arrest në burg”, për veprën penale “Kultivimi i bimëve narkotike”.

Këto shtetas duke  qenë me masë sigurie “Arrest në shtëpi”, me datë 15.02.2022, gjatë kontrollit të ushtruar nga shërbimet e policisë për ekzekutimin e ndryshimit të masës së sigurisë, janë larguar nga banesa duke thyer masën e sigurisë.

Materialet procedurale iu referuan Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës Parë Mat për veprime të mëtejshme.

Top Channel