Adele, Olivia Rodrigo dhe Dua Lipa ishin ndër yjet e muzikës së zhanrit pop që morën një çmim britanik të martën mbrëma. Dua Lipa mori çmimin e tretë për artisten më të mirë Pop/RnB. Është çmimi i gjashtë britanik i saj.

“Faleminderit shumë të gjithëve që votuan!!! Edhe pse të gjithë do të donim të ishim në Londër duke festuar kështu me ju – ne kemi bërë prova që të mund të organizojmë një shfaqje vrastare për të gjithë ju”, ka shkruar Lipa në Twitter.

Adele dhe Sheeran kryesojnë nominimet në çmimet e mbrëmjes së sotme së bashku me Little Simz dhe Dave me të gjithë me katër nominime secila, ndërsa kantautori Sam Fender, Central Cee dhe producenti David Guetta janë në garë për nga tri çmime secili. Olivia Rodrigo mori çmimin e dytë për Këngën Ndërkombëtare të Vitit me Good 4 U. Duke pranuar çmimin, këngëtarja 18-vjeçare amerikane tha: “Vitin e kaluar në Britani ishte performanca ime e parë ndonjëherë, kështu që marrja e këtij çmimi sonte është kaq surreale.”

Çmimi i katërt, për aktin më të mirë Alternativ/Rock, shkoi për kantautorin Sam Fender. Duke pranuar çmimin nga kitaristi i Rolling Stones, Ronnie Wood, ai tha: “Faleminderit fansave. Ju djem jeni më të mirët – kjo është arsyeja pse ne jemi këtu.” Nominimet për Brit Awards këtë vit shfaqin më shumë femra në më shumë se një dekadë, me 18 artiste femra ose grupe të tëra femrash.

Akademia britanike u përball me presionin për të hequr çmimet e saj specifike për meshkuj dhe femra këtë vit dhe ka hequr kategoritë gjinore. Organizatorët thanë se donin ta bënin ngjarjen e shfaqjes së industrisë muzikore “sa më gjithëpërfshirëse”. Kryetari Tom March tha se ishte “koha e duhur për të festuar arritjet e artistëve për muzikën që ata krijojnë dhe punën që bëjnë pavarësisht nga gjinia”.

Top Channel