Turizmi i festave në Vlorë/ Ditët e para të muajit janar, shumë pushues edhe për shkak të motit

03/01/2022 19:24

Vlora nuk është më destinacioni për një sezon turistik. Gjatë gjithë vitit, qyteti bregdetar tërheq pushues vendas e të huaj.

Temperaturat tipike pranverore këtë fillim viti kanë tërhequr turistët, që kanë kaluar natën e ndërrimit të viteve dhe pushimet pranë detit.

Nata e Vitit të Ri i ka gjetur baret dhe restorantet plot, ndërsa njerëzit festuan deri në orët e para të mëngjesit, duke përfituar nga heqja e orarit policor. Hotelet këto ditë kanë qenë të rezervuar. Xhiroja në lungomare duket si e një dite vere, pasi janë të shumtë qytetarët që po përfitojnë nga moti i ngrohtë.

Pushues vendas dhe te huaj kanë përshëndetur për një vit të mbare dhe të begatë. Italianët shprehen se Vlora është e bukur në dimër, po aq sa në verë.

Italiani: Vlora është shumë e bukur. Është mirë sepse nuk është kjo pandemia e çmendur, duket se shqiptarët janhë më të zgjuar se italianët.
Kreu i operatorve turistik Vasil Bedini, duke u bazuar te fluksi i turistëve, thotë se Vlora po shndërrohet që qytetin që nuk pushon asnjë muaj të vitit.

Top Channel