Iran/ Forcat e Sigurisë Shtetërore sulmuan brutalisht fermerët e Isfahanit dhe u vunë flakën tendave të tyre

26/11/2021 19:28

Në orët e para të së enjtes, 25 nëntor 2021, njësitë speciale represive të SSF dhe IRGC sulmuan fermerët e Isfahanit kur po mbanin një protestë në shtratin e lumit Zayandeh Rud me automjete dhe motoçikleta dhe duke përdorur gaz lotsjellës dhe i vunë zjarrin çadrat e fermerëve.

Fermerët hodhën gurë mbi forcat represive dhe zmbrapsën sulmin e tyre.

Më pas, forcat represive, veçanërisht agjentët me rroba civile, u vendosën në shtratin e lumit Zayandeh Rud, duke penguar fermerët të ishin të pranishëm, duke fshirë shenjat e krimit duke dhe pastruar zonën ku u dogjën tendat me makineri komunale.

Një natë më parë, duke sulmuar fermerët dhe duke grisur e shkatërruar tendat dhe pankartat e tyre nga agjentët civilë, regjimi klerik ishte përpjekur të detyronte fermerët të evakuonin vendndodhjen dhe t’i jepnin fund qëndrimeve. Duke dështuar në përpjekjet e tyre, SSF represive dhe njësitë speciale të IRGC sulmuan drejtpërdrejt fermerët mëngjesin e sotëm. Megjithatë, nga frika e protestave popullore, ai e përshkroi sulmin si vepër të disa “banditëve dhe përfituesve” që kundërshtuan marrëveshjen e fermerëve me regjimin.

Fermerët dhe banorët e Isfahanit njoftuan se nëse nuk zgjidhet problemi i ujit, do të zhvillojnë të premten e 26 nëntorit një protestë të madhe, duke zgjatur protestat e tyre për të kërkuar të drejtën e ujit.

Top Channel