Vrau me 4 plumba bashkëshortin tre vite më parë në pazarin e Milotit, dënohet me 9 vite burg Violeta Donaj

26/10/2021 14:04

Gjykata e Apelit të Tiranës ka dënuar me 9 vite burg Violeta Donajn për vrasjen e bashkëshortit të saj, tre vite më parë në Kurbin.

Gjykata e Shkallës së parë Kurbin e dënoi Donajn me 17 vite burg për vrasje për shkak të marrëdhënieve familjare, por apeli i Tiranës ndryshoi akuzën në vrasje të kryer në kushtet e tronditjes së fortë psikike.

Ngjarja e rëndë ka ndodhur në muajin qershor të vitit 2018 ku nëna e dy fëmijëve vrau bashkëshortin e saj, Kujtim Donaj me pistoletë, ngjarje e ndodhur në tregun e Milotit.

Luante bixhoz, shpenzonte shumë para dhe ishte xheloz për mua. E vrava pasi nuk po gjeja zgjidhje tjetër. E kam qortuar disa herë, por ai nuk i merrte në konsideratë fjalët e mia”, mësohet të ketë thënë Violeta Donaj para oficerëve të policisë, të cilët e kanë marrë në pyetje.

Sipas saj, nga ky ves, 42-vjeçari kishte shkaktuar mjaft probleme në familjen e tij, ndërsa për shlyerjen e borxheve ushtronte dhunë ndaj saj, duke e vënë ata para përgjegjësisë për të gjetur paratë që i duheshin.

Vrasja ndodhi në një kohë kur mes çiftit kishin lindur mosmarrëveshje të mëdha. Për shkak të debateve, ajo u largua nga banesa, duke shkuar te prindërit e saj bashkë me fëmijën më të vogël. Ditën e ngjarjes, ajo kishte shkuar bashkë me kunatën e saj në tregun e Milotit.

Top Channel