Grusht shteti në Sudan/ Forcat ushtarake kapin kryeministrin dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë

25/10/2021 08:53

Mëngjesin e ditës së sotme, forcat ushtarake në Sudan kanë arrestuar kryeministrin Abdalla Hamdok dhe e kanë dërguar atë në një vend të panjohur. Lajmin e ka bërë të ditur ministria e informacionit të Sudanit. Po ashtu janë arrestuar edhe disa anëtarë të udhëheqjes civile të vendit.

Arrestimi i kryeministrit Hamdok refuzoi që të bëhej pjesë e grushtit të shtetit.

“Pasi ai refuzoi të ishte pjesë e grushtit të shtetit, forcat ushtarake kapën kryeministrin Abdalla Hamdok dhe e dërguan në një vend të paidentifikuar”, tha ministria në një deklaratë.

Zyrtarë të tjerë civilë të arrestuar janë Ibrahim al-Sheikh, nga Ministria e Industrisë dhe guvernatori i kryeqytetit të Sudanit Khartoum, Ayman Khalid, thanë burime për Al Jazeera.

Ministri i Informacionit, Hamza Baloul, këshilltari për media i kryeministrit, Faisal Mohammed Saleh, dhe zëdhënësi i këshillit sovran në pushtet të Sudanit, Mohammed al-Fiky Suliman, u arrestuan gjithashtu, sipas zyrtarëve që folën për agjencinë e lajmeve Associated Press.

Sudani ka qenë në rrezik që kur një komplot i dështuar për grusht shteti muajin e kaluar shkaktoi akuza të hidhura midis grupeve ushtarake dhe civile që synonin të ndanin pushtetin pas përmbysjes së liderit afatgjatë të vendit Omar al-Bashir.

Al-Bashir u rrëzua pas muajve të tërë protestash në rrugë në vitin 2019 dhe një tranzicion politik i rënë dakord pasi largimi i tij ishte menduar të çonte në zgjedhje deri në fund të vitit 2023.

Top Channel