Covid-19/ Ministria e Shëndetësisë bën bilancin: 435 raste të reja dhe 10 humbje jete në 24 orët e fundit

17/10/2021 17:48

Ministria e Shëndetësisë ka dhënë të dhënat e 24 orëve të fundit në lidhje me bilancin e Covid në vendin tonë.

Gjatë 24 orëve të fundit janë kryer 2193 testime prej të cilave kanë rezultuar pozitivë 435 qytetarë.

Me gjithë përpjekjet e mjekëve, në 24 orët e fundit nuk e kanë fituar betejën me COVID19, 10 qytetarë: Dy qytetarë 43 vjeçarë nga Elbasani dhe Durrësi, një qytetar 44 vjeç nga Lushnja, katër qytetarë nga Tirana 52-86 vjeç, një qytetar 61 vjeç nga Berati, një qytetar 69 vjeç nga Shkodra, një qytetar 77 vjeç nga Kuçova.

Në spitalet Covid po marrin trajtim 163 pacientë, nga të cilët 22 janë në gjendje të rënduar shëndetësore, ndërsa në të gjithë vendin janë 6.268 pacientë aktivë.

Janë shëruar 446 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 168,883 që nga fillimi i epidemisë.

Janë kryer 2,193 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 435 qytetarë, në këto bashki: 207 në Tiranë, 34 në Fier, 17 në Durrës, 13 në Lushnje, 12 në Kamëz, 9 në Shkodër, Vorë, 7 në Tropojë, Has, Mallakastër, Vlorë, Gjirokastër, 6 në Lezhë, Kavajë, Sarandë, Berat, Dimal, 5 në Has, Elbasan, Gramsh, 4 në Patos, Konispol, Korçë, 3 në Pukë, Kurbin, Rroskovec, Divjakë, Këlcyrë, Kuçovë, Prrenjas, 2 në Fushë Arrëz, Kukës, Himarë, Kolonjë, Librazhd, 1 në Vau i Dejës, Mirditë, Shijak, Dibër, Delvinë, Libohovë, Përmet, Tepelenë, Memaliaj, Maliq, Pogradec.

Statistika (17 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 435
Të shëruar në 24 orë 446
Të shtruar në spitale 163
Humbje jete në 24 orë 10
Testime ditore 2,193

Testime totale 1,259,366
Raste pozitive 177,971
Raste të shëruara 168,883
Raste Aktive 6,268
Humbje jete 2,820

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 2,997
Durrës 721
Fier 704
Shkodër 514
Elbasan 231
Gjirokastër 205
Berat 194
Lezhë 188
Vlorë 121
Korçë 155
Kukës 156
Dibër 82

Top Channel