Afganistan/ SHBA pranon se sulmi me dron në Kabul vrau civilë

17/09/2021 22:52

SHBA ka pranuar se një sulm me dron në Kabul disa ditë para tërheqjes së saj ushtarake vrau 10 njerëz të pafajshëm.

Një hetim i Komandës Qendrore të SHBA zbuloi se një punonjës i ndihmës dhe nëntë anëtarë të familjes së tij, përfshirë shtatë fëmijë, vdiqën në sulmin e 29 gushtit.

Fëmija më i vogël, Sumaya, ishte vetëm dy vjeç.

Sulmi vdekjeprurës ndodhi disa ditë pas një sulmi terrorist në aeroportin e Kabulit, në mes të një përpjekjeje kaosi të evakuimit pas kthimit të papritur të talebanëve në pushtet.

Kjo ishte një nga aktet përfundimtare të ushtrisë amerikane në Afganistan, para përfundimit të operacionit të tij 20-vjeçar në vend.

Inteligjenca amerikane kishte gjurmuar makinën e punonjësit të ndihmës për tetë orë, duke besuar se ishte e lidhur me militantët e IS -K – një degë lokale e grupit të Shtetit Islamik (IS), tha gjenerali i Komandës Qendrore të SHBA Kenneth McKenzie.

Hetimi zbuloi se makina e burrit ishte parë në një kompleks të lidhur me IS-K, dhe lëvizjet e tij ishin në linjë me informacionet  për planet e grupit terrorist për një sulm në aeroportin e Kabulit.

Në një moment, një dron pa burra që ngarkonin atë që dukej si eksploziv në bagazhin e makinës, por doli të ishte kontejnerë me ujë.

Gjenerali McKenzie e përshkroi sulmin si një “gabim tragjik”.

Top Channel