Ekspertët britanikë: Po afrohet vala e tjetër e të nxehtit, zgjat 12 ditë!

23/08/2021 17:32

Britanikët të përgatiten për një valë të re të nxehti, thonë metereologët vendas që parashikojnë një valë tjetër mbytëse 12 ditore, e cila mbërrin nga ishujt Azore falë një fronti të nxehtë nga Atlantiku.

“Do të ketë shumë ditë me diell në fundin e gushtit dhe fillimin e shtatorit”, thonë burime nga zyra e Meteorologjisë. Temperaturat do të rriten në vend sipas tyre, veçanërisht në rajonet jugore, duke kontrastuar thellë me “mallkimin e motit” që kishte pllakosur gjatë gushtit Mbretërinë e Bashkuar. Këtë verë, u regjistruan përmbytje të mëdha në disa pjesë të Anglisë, ndërsa temperaturat ishin mesatare.

Termometri tani pritet të nisë të shënojë rritje sërish. Fronti i nxehtë vjen dhe nga Spanja me rekordin e saj mbi 40 gradë, ndërsa temperaturat po shënojnë rritje dhe në pjesë të tjera të Europës. Kjo valë të ngrohti, sipas specialistëve britanikë, do të zgjatet edhe në shtator.

Top Channel