Rritet bilanci, shkon në 1 mijë e 419 numri i viktimave nga tërmeti në Haiti

18/08/2021 01:21

Ndërkohë që operacionet e kërkim-shpëtimit vazhdojnë, është rritur bilanci i viktimave nga tërmeti me magnitudë 7.2 që shkundi Haitin.

Autoritetet njoftuan se numri i viktimave ka shkuar në 1 mijë e 419 persona ndërsa mbi 6 mijë e 900 janë të plagosur. Administrata e vendit e cila u përball me një shkatërrim dhe tronditje të madhe i bëri thirrje për ndihmë komunitetit ndërkombëtar.

Tërmeti me magnitudë 7.2 ballë kishte epiqendrën 12 kilometra në verilindje të rajonit Saint-Jean-du-Sud. Lëkundjet që u ndjenë edhe në kryeqytet shkaktuan kaos dhe panik të madh tek qytetarët. Haiti është goditur nga një tërmet shkatërrues edhe në vitin 2010.

Top Channel