Katër shtetas kroatë mbeten në Kabul, ministri Radman: Ata janë të sigurt pranë aeroportit

16/08/2021 20:01

Shefi i diplomacisë kroate Gordan Grliq-Radman deklaroi sot se 22 shtetas kroatë ishin evakuuar nga Afganistani deri më tani, dhe se katër të tjerë kanë mbetur në Kabul të cilët janë të sigurt dhe duhet të evakuohen në ditët e ardhshme.

“Ne kemi evakuuar deri më tani 22 qytetarë kroatë në 48 orët e fundit, përfshirë 13 të regjistruar kohët e fundit për një fluturim në Dubai,” tha Radman për media në Baska Voda.

Sipas tij, një shtetas kroat u largua nga Afganistani në një nga fluturimet e fundit komerciale, dhe një qytetar u evakuua në organizimin e autoriteteve ukrainase, për të cilat Kroacia është mirënjohëse.

“Shtatë prej tyre (qytetarët tanë) mbërritën të lumtur sot në Katar, nga ku ambasada jonë në Doha po i ndihmon të kthehen në shtëpi, dhe aktualisht 13 persona të tjerë janë në një fluturim për në Dubai,” tha Radman.

Ai vuri në dukje se katër qytetarë të tjerë kroatë mbetën në Kabul dhe se të gjithë ishin të sigurt pranë aeroportit.

“Ne jemi në kontakt të vazhdueshëm me ta për të gjetur një zgjidhje të shpejtë për ta, edhe pse ata kujdesen nga punëdhënësit e tyre, sepse ata shkuan në Afganistan për arsye të ndryshme dhe nënshkruan kontrata me kompanitë e sigurisë. Por ne gjithashtu tregojmë interes për ta nëse ka është në çdo situatë të padëshiruar që ne mund të koordinojmë aktivitetin”, tha Radman.

Ai shtoi se ekziston një grup pune që është në kontakt të vazhdueshëm në terren dhe në bashkëpunim me vendet partnere, dhe kështu po monitoron dhe koordinon largimin e qytetarëve të tjerë kroatë që priten gjatë ditës së sotme ose të nesërmen.

“Sipas informacionit të disponueshëm për katër shtetasit kroatë në ditët e ardhshme, unë mendoj se evakuimi i tyre do të ketë sukses,” tha Radman, duke shtuar se ata kërkuan mbrojtjen e emrave të tyre për sigurinë e tyre.

Ministri i Jashtëm kroat njoftoi se një Këshill i jashtëzakonshëm i Punëve të Jashtme të BE -së, i organizuar nga Përfaqësuesi i Lartë i BE -së për Punët e Jashtme dhe Sigurinë Josep Borrelli, do të mbahet nesër për të diskutuar situatën në Afganistan.

“Askush nuk do të mbetet i pambrojtur, ne do të angazhohemi fuqishëm atje si në mënyrë diplomatike ashtu edhe në çfarëdo mënyre për të siguruar paqen dhe stabilitetin në Afganistan,” tha Radman.

Ai kujtoi se një takim i grupit të punës për çështjet konsullore të shteteve anëtare të BE-së dhe vendeve jashtë BE-së, si Kanadaja dhe Shtetet e Bashkuara, po mbahej sot për të diskutuar situatën në Afganistan.

Top Channel