Kapen 3.4 tonë kokainë në Paraguai të fshehura në depo sheqeri

28/07/2021 22:12

Policia paraguaiane kapi më shumë se 3.4 tonë kokainë pranë kryeqytetit Asuncion sot dhe droga ishte fshehur në një depo sheqeri.

Kjo është sekuestrimi më i madh i drogës në historinë e Paraguait, shtoi policia.

Drejtori i policisë Luis Arias u tha gazetarëve se kokaina u gjet në periferi të Fernando de la Mora, dhe kontrabandistët po përgatiteshin ta shkarkonin atë me një ngarkesë sheqeri, raportoi Reuters.

“Ne po flasim për më shumë se 3.400 kilogramë kokainë. Ky është një aksion i përbashkët i njësisë së narkotikëve dhe zyrës së prokurorit, zgjati gati një muaj,” tha Arias, duke shtuar se nuk dihet se ku do të dërgohej kokaina.

Më parë, kapja më e madhe e kokainës në Paraguai ndodhi në tetor 2020, kur policia zbuloi 2.900 kilogramë drogë.

Top Channel