Spitali i Covid-19 në Irak përfshihet nga flakët, 60 të vdekur

13/07/2021 08:05

Më shumë se 60 persona kanë humbur jetën pasi një spital Covid-19 në Irak është përfshirë nga flakët.

Raportohet se zjarri qa ka rënë në spitalin Al-Hussein në jug të qytetit të Nasiriya u vu nën kontroll të hënën vonë. Shkaku i zjarrit është akoma i paqartë por dyshohet se gjithçka ka nisur nga shpërthimi i një bombole oksigjeni, shkruan BBC.

Kryeministri i Irakut Mustafa al-Kadhemi urdhëroi arrestimin e drejtorit të spitalit, por siç duket ky vendim ka shkaktuar protesta jashtë ndërtesës. Sipas Reuters protestuesit janë përleshur me policinë dhe 2 makina policia janë shkatërruar.

Top Channel