Seuli ndalon muzikën me zë të lartë në palestra, për të ndalur djersitjen e si rrjedhim përhapjen e Covid 19

13/07/2021 09:31

Palestrave në kryeqytetin e Koresë së Jugut Seul dhe rajonin e saj përreth u është thënë të mos luajnë muzikë me ritme më të larta se 120 beats në minutë, në mënyrë që të kufizojnë përhapjen e Covid 19.

Zyrtarët shëndetësorë thonë se kufizimet do të parandalojnë njerëzit të marrin frymë shumë shpejt ose të spërkasin djersën mbi njëri-tjetrin.

Koreja e Jugut po lufton me një shpërthim të ri të virusit, me 1,100 raste të reja të regjistruara të Dielën.
Kryeministri Kim Boo-kyum paralajmëroi të premten se vendi ka arritur “nivelin maksimal të krizës”.
Ata që ndjekin klasat e ushtrimeve të tilla si Zumba dhe gjimnastikë do të përballen me kufirin 120 bpm nga e hëna.

Njerëzit gjithashtu lejohen të kalojnë vetëm dy orë në të njëjtën kohë, në ambiente të mbyllura sportive dhe nuk duhet të përdorin dushin.
Të gjitha objektet sportive duhet të mbyllen deri në orën 22:00.
Masa është vënë në dyshim nga pronarët e palestrave.

Top Channel