Një makinë e vitit 1994, Toyota Supra nga filmi “The Fast and the Furious” u shit për 560.000 dollarë në një ankand në Barrett-Jackson në Las Vegas gjatë fundjavës.

Makina drejtohej nga i ndjeri Paul Walker në filmin e vitit 2001 që nisi ekskluzivitetin e “Fast and Furious”. Është përdorur për xhirime të brendshme dhe të jashtme, dhe më pas është përdorur për personazhin Slap Jack në “2 Fast 2 Furious”.

Këshilltari teknik i “Fast and Furious”, Craig Lieberman, ka shpjeguar se shumë makina të mbetura nga ato që u përdorën në film, u ripërdorën për “2 Fast 2 Furious”.

Prodhimet filmike zakonisht ndërtojnë kopje të shumëfishta të secilës makinë dhe nuk duken të gjitha aq bukur sa versioni në ekran. Pavarësisht nga përfundimi i pacenuar, kjo makinë u përdor për shumë marifete filmike, të paktën kështu thonë organizatorët e ankandit.

Çmimi i shitjes është një hap i madh nga 185.000 dollarë të paguar për një Supra autentike “Fast and Furious” në vitin 2015. Dy dekada pas shfaqjes së filmit të parë, pjesa e nëntë, “F9”, është planifikuar të dalë në kinema më 25 qershor. Saga e shpejtë dhe e furishme më në fund do të përfundojë në vitin 2024 pas dy filmave të tjerë. /Telegrafi

FOTO GALERI
1/10

Top Channel