Bashkëpunimi i madh në kinematografi/ Regjisori i madh Steven Spielberg do të prodhojë filma në Netflix

22/06/2021 16:33

Steven Spielberg do të prodhojë shumë filma të rinj për Netflix çdo vit.

Këtë lajm të madh e ka dhënë kompania në një marrëveshje të madhe që nxjerr në pah se si Hollyëoodi është i përfshirë plotësisht në platformat e transmetimit.

Partneriteti me drejtorin e lartë të Tinseltown është një grusht-shteti për Netflix në një kohë kur konkurrenca me rivalët përfshirë Disney + dhe HBO Max po vazhdon të rritet.

Ai gjithashtu ndjek raportet që Spielberg kishte qenë skeptik në lidhje me transmetimin në vitet e fundit, dhe madje kishte ndaluar filma të Netflix nga e drejta për “Oscar” pretendime që regjisori legjendar i “Jaws” dhe “Schindler’s List” i ka hedhur poshtë si false.

Në një deklaratë të përbashkët në lidhje me marrëveshjen e Netflix, Spielberg vlerësoi “këtë rrugë të re për filmat tanë” si një “mundësi mahnitëse për të treguar histori të reja së bashku dhe për të arritur audiencën në mënyra të reja”.

Aktori gjithashtu vlerësoi marrëdhënien e tij të ngushtë me CEO-n e Netflix, Ted Sarandos.

“Ne mezi presim të shkojmë në punë me ekipin e Amblin dhe jemi të nderuar dhe të entuziazmuar që jemi pjesë e këtij kapitulli të historisë kinematografike të Steven”, tha Sarandos.

Partnerët Amblin të Spielberg do të vazhdojnë të bëjnë përmbajtje për Universal, një nga studiot kryesore më të vjetra të Tinseltoën, ndërsa “Ëest Side Story” i tij i ardhshëm do të dalë nga “20 Century Studios” në pronësi të Disney.

Njoftimi i së hënës nuk specifikon nëse Spielberg, i cili vitet e fundit ka prodhuar shumë më shumë filma se sa ka drejtuar, do të udhëheq personalisht ndonjë nga filmat e Netflix.

Marrëveshja e së hënës gjithashtu nuk tha nëse filmat e Spielberg për Netflix do të shfaqeshin gjithashtu të parët në ekranin e madh.

Regjisorë të tjerë të lartë të cilët së fundmi kanë bashkuar forcat me Netflix janë: Martin Scorsese (“The Irishman”), Spike Lee (“Da 5 Bloods”) dhe David Fincher (“Mank”).

Top Channel